Graduating Award Winners

Posted by rachel on April 18

Over the past few weeks we have been celebrating our graduates from 2018 at our campuses in both Melbourne and Sydney!

Congratulations to all our graduates! We have seen some truly beautiful work from you all. Thank you for the hard work and dedication to your studies, we are looking forward to seeing where the design world takes you in the future!

Here are our latest industry award winners and their stunning work…

COLOUR DESIGN DIPLOMA

Resene Exterior Colour Application 

Award of Excellence

Anthony Thomas

Award of Excellence

Lisa Burston

Colour Society of Australia Mogo Bards

Award of Excellence

Lucy Jackson

Laminex Residential Interiors

Award of Excellence

Lucy Strasser

Award of Excellence

Lucy Jackson

STYLING DIPLOMA

Temple and Webster Editorial

Award of Excellence

Raquel Vesper

SURFACE DESIGN DIPLOMA

Sheridan Bedlinen Design

Highly Commended

Nina Ethell

Highly Commended

Hayley-Maree Schumann-Mitchell

Award of Excellence

Karen Rogers

Award of Excellence

My Hansson

Charles Parsons Outdoor Fabric

Highly Commended

My Hansson

Award of Excellence

Nina Ethell

Award of Excellence

Gabriele Grafin von der Schulenburg

Coral Empire Swimwear

Highly Commended

Hayley-Maree Schumann-Mitchell

Highly Commended

Caitlan Hammond

Award of Excellence

My Hannson

Award of Excellence

Nina Ethell

Porter’s Paints Wallpaper

Highly Commended

Caitlan Hammond

Award of Excellence

Maureen Ahearn

Award of Excellence

Keriana Westerside

Emily Ziz Surface Designer of the Year (Sydney Only)

Highly Commended

Gabriele Grafin von der Schulenburg

Award of Excellence

Gabriella Domin

CIV IN INTERIOR DECORATION & 
DIPLOMA OF INTERIOR DESIGN AND DECORATION

Resene Exterior

Highly Commended

Vicki Murnane

Highly Commended

Catherine Verschuer

Award of Excellence

Andrea McKemmish

Emporium Melbourne Commercial

Highly Commended

Tatyana Ostapovich

Highly Commended

Denise DeKyser

Award of Excellence

Bridgette Carey

Award of Excellence

Pamela Isherwood

Sydney Living Museum Adaptive Reuse

Highly Commended

Danya Sherif

Award of Excellence

Denise DeKyser

Sydney Living Museum Restoration

Highly Commended

Camille Ducret

Award of Excellence

Ester Lau

Firehouse Sydney Commercial

Highly Commended

Nerida Thorburn

Highly Commended

Svetlana Maclean

Award of Excellence

Heidi Mo

Temple and Webster Editorial

Highly Commended

Sarah van Boxtel

Highly Commended

Danya Sherif

Highly Commended

Andrea McKemmish

Award of Excellence

Bianca Huon de Navrancourt

Award of Excellence

Camille Ducret

Award of Excellence

Toni van Dorp

Cosentino Residential 1

Highly Commended

Isabelle Hahn

Highly Commended

Camille Ducret

Highly Commended

Lee-Anne Roza

Award of Excellence

Bianca Huon de Navrancourt

Award of Excellence

Mallory Guraya

Award of Excellence

Keira Sehmish

Naomi Findlay Residential 2

Highly Commended

Cassandra Kubes

Highly Commended

Felicity Johnston

Highly Commended

Lauren Holmes

Award of Exellence

Sarah van Boxtel

Award of Excellence

Heidi Mo

Award of Excellence

Toni Van Dorp

Online Graduate of the Year 

Kiera Sehmish